13 Haziran 2024

Gündem Mardin

GÜNDEMİ GÜNDEMMARDİN BELİRLER

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, Geleneksel Kan Bağışı Kampanyasına Katıldı

2 min read

Mardin Valili ve Türk Kızılay iş birliğinde “Birbirimize Candan Bağlıyız Mardin” sloganıyla düzenlenen Geleneksel Kan Bağışı Kampanyası başladı.

Artuklu ilçesi 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda kurulan kan bağışı stantlarını ziyaret eden Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, kan bağışında bulunan vatandaşla bir araya gelerek kampanyaya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Geleneksel Kan Bağışı Kampanyası hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Akkoyun, kanın hayati öneme sahip bir sıvı ve tek kaynağının insan olduğunu belirtti.

Kanın üretilemeyen, muadili olmayan bir sıvı olduğunu kaydeden Vali Akkoyun; “Dolayısıyla bizler kan bağışı yaparak hem sağlıklı olma noktasında büyük bir kazanım elde etmiş olacağız hem de vermiş olduğumuz bir ünite kan ile en az üç kişinin sağlığına kavuşmasına vesile olacağız. Mardin’imizde geleneksel hale getirmesini arzuladığımız büyük bir kan bağışı kampanyasını bugün başlattık. Hedefimiz iki günlük kampanya sürecinde 1.047 ünite kan elde etmektir. Kızılay’ımızın kan stoğunu sürekli yüksek tutarak vatandaşlarımızın, aziz milletimizin ihtiyaç duyduğu anda hiçbir sorun yaşamadan kana ulaşmasını sağlamamız gerekiyor. Bu bizim için bir vatandaşlık görevidir. Geleneksel Kan Bağışı Kampanyasına, bu gönül seferberliğine Valiliğimiz, Kaymakamlıklarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve ilimizde bulunan tüm Kamu, Kurum ve Kuruluşlarımızın yanında tabii ki bu gönül seferberliğimize el birliği, gönül birliği ile destek veren tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. 23-24 Mayıs tarihlerinde 10.00 -21:30 saatleri arasında vatandaşlarımız buraya gelerek kan bağışı yapabilirler. Amacımız öncelikle kan bağışı farkındalığına dikkat çekmek, kan bağışını bir seferliğine değil bunu sürekli hale getirmektir” ifadelerinde bulundu.

Türk Kızılay Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Naif Yılmaz da yaptığı açıklamada, Kan Bağışı Kampanyasına desteklerinden dolayı Mardinlilere teşekkür etti.

Kan bağışında bulunan vatandaşlara Kızılay Kadın Kolları ve Gönüllüler tarafından el örgüsü ile hazırlanmış kan damlası şeklinde anahtarlık hediye edildi.

Programa ayrıca; Vali Yardımcıları Abdullah Demirdağ, Hasan Kurt, Fatih Eroğlu, Muhammed Taha Canpolat, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Kızılay Mardin Şube Başkanı Abdulbasit Deniz, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın yaşayan en uzun insanı Sultan Kösen, Kamu Kurum ve Kuruluşları Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın !