17 Temmuz 2024

Gündem Mardin

GÜNDEMİ GÜNDEMMARDİN BELİRLER

Vali Demirtaş, Tarım Üreticileri İle Bir Araya Geldi

2 min read

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin İl Tarım Müdürlüğünde tarım üreticileri ile bir araya gelerek kendilerine %75 hibeli Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohumu ve yine %75 hibeli Yonca, Fiğ ve Yem Bezelyesi Tohumlarını dağıttı.
Tarım ve Orman Bakanlığı (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) tarafından yürütülen “ Tarım Arazilerinin Kullanımın Etkinleştirilmesi Projesi” ve “ Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında üreticilere tohum desteği verildi.
Tarım Arazilerinin Kullanımın Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında %75 hibeli Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohumluğu Dağıtım Projesinden Mardin İli 10 İlçesinde bulunan 833 çiftçi faydalanacak şekilde yaklaşık 14.000 dekar alan için 181.600 KG ( 181,6 TON) Kırmızı Mercimek Tohumluğu dağıtımı gerçekleştirildi.
Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında yine yem bitkileri ekili alanlarının genişletilmesi, çiftçilerin kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin azaltılması maksadıyla %75 hibeli Yonca, Fiğ ve Yem Bezelyesi Tohumluğu Dağıtımı gerçekleştirildi. Bu proje kapsamında da Mardin İli 10 İlçesinde bulunan 81 çiftçi faydalanacak şekilde yaklaşık, yonca ekimi için 1641 dekar alanda 8.205 kg tohum, fiğ ekimi için 508 dekar alanda 5.080 kg tohum, yem bezelyesi ekimi için 468 dekar alanda 4.680 kg tohum dağıtımı gerçekleştirildi.
Vali Demirtaş program sonunda üretimin önemine değinerek çiftçilere bol hasadlı bir sene olması temennisinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir