20 Mayıs 2024

Gündem Mardin

GÜNDEMİ GÜNDEMMARDİN BELİRLER

Mardin Fen Lisesi öğrencilerinden TÜBİTAK’ta üç derece birden

3 min read

TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Malatya bölgesinde Mardin’i 8 proje ile temsil eden Mardin Fen Lisesi, Fizik ve Kimya alanında 3 derece elde etti.

Mardin Fen Lisesi, TÜBİTAK’ta kazandığı 3 derece ile göz doldurdu. Bu yıl 54’üncüsü yapılan Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na 8 proje ile katılan Mardin Fen Lisesi, önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda birçok ödüle layık görüldü. İlk etapta Malatya bölgesinde yarışan Mardin Fen Lisesi öğrenciler, fizikten 1 ve kimya alanından 2 olmak üzere toplamda 3 derece kazandı.
27.000’den fazla projenin katılım sağladığı ve 12 bölgede finallerin yapıldığı yarışmada, Mardin Fen Lisesi öğrencilerine ait projeler kimya alanında bölge ikinciliği ve bölge üçüncülüğü, fizik alanında ise bölge üçüncülüğü aldı.

PROJELERİN 1’İ BÖLGE İKİNCİSİ, 2’Sİ BÖLGE ÜCÜNSÜ OLDU
Kimya alanında bölge ikincisi olan proje, güneş enerjisiyle çalışan toz filtreleyicidir. Projeyi 10 sınıf öğrencileri Beyza Yüksel ve Nida Türker adlı öğrenciler kimya öğretmeni Hicran Kalya danışmanlığında gerçekleştirdiler.

Kimya alanında 3’üncü olan proje ise Mardin’in Mazıdağı ilçesinden çıkarılan kil, marn, fosfat mineralleri aracılığıyla yeraltı ve yer üstü sularındaki nitrat kirliliğinin giderilmesi projesi oldu. Projeyi 11 sınıf öğrencilerinden Hayrunnisa Sağlam, Aslı Kaya, Şevval Özdemir öğrenciler, Zehra Özgün öğretmen danışmanlığında gerçekleştirdiler.

Fizik alanında 3. olan proje ise güneş pili verimliliğinde optik bir uygulama olan altıgen reflektör mimarisinin kullanımını konu alan projedir. Projeyi 9. sınıf öğrencilerimizden Muhammed Emre Ercan, Elifsu Şahin, Ali Bozan öğrenciler, öğretmen Zehra Özgün danışmanlığında gerçekleştirdiler.

‘KALP PİLİ TAKILAN HASTALARDA KULLANILABİLECEK’
Bölge finalinden dönen öğrencilerden Muhammed Emre Ercan, dereceye girdikleri için çok mutlu olduklarını, projeyi daha da geliştirmeyi düşündüklerini söyledi. Öğrencilerden Damla Nur Yıldız da bobin kullanarak manyetik alanda elektriksiz düzeneğin özellikle kalp pili takılan hastalarda kullanılabileceğini dile getirdi.

‘DERECEYE GİRMEK GURUR VERİCİ’
Mardin’in Mazıdağı ilçesinden çıkarılan kil, marn, fosfat mineralleri aracılığıyla yeraltı ve yer üstü sularındaki nitrat kirliliğinin giderilmesine yönelik hazırladıkları projelerinin Kimya alanında 3’üncü olduğunu hatırlatan öğrencilerden Şevval Özdemir, “Bizler projeye çok emek verdik, çok çalıştık. Derece elde etmek hem bizim hem de okulumuz için gurur verici oldu.” dedi.

Toz filtreleyici projesiyle Malatya’dan bölge 2’ncisi olarak döndüklerini ve çok mutlu olduklarını ifade eden öğrencilerden Beyza Yüksel, daha çok çalışarak yeni dereceler elde etmeye hedeflediklerini söyledi.

‘İLİMİZ VE OKULUMUZ ADINA GÜZEL BİR BAŞARI OLDU’
Mardin Fen Lisesi Müdürü Mehmet Nuh Çeçen, emeği geçen tüm öğrencileri ve öğretmenlerini kutlayarak başarılarının devamını diledi. Çeçen, “TÜBİTAK her yıl Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenliyor. Bu sene 54’üncü yapıldı. Yarışmaya okul olarak 8 proje ile başvurumuzu yaptık. Bunlardan 4’ü bölge finallerine kaldı, bunlardan 3’ü ilk 3’e girerek derece aldılar. Bu hem ilimiz hem de okulumuz adına büyük ve güzel bir başarıdır. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyorum.” dedi. (Salih KESKİN/MARDİN)

Sosyal Medyada Paylaşın !